Visited 202025 times

Queenstown Primary School, Class of 2006

Raffles Girls' Secondary School, Class of 2010

Raffles Institution, Class of 2012

Nanyang Technological University (NTU), Class of 2017

Now: Associate, GIC


Lim Min's Achievements:



2017

  • Graduated from NTU with Bachelor of Science in Mathematical Sciences with First Class Honours
  • NTU Dean's List Academic Year 2016/2017 - Mathematical Sciences


2016

  • NTU Dean's List Academic Year 2015/2016 - Mathematical Sciences


2015

  • NTU Dean's List Academic Year 2014/2015 - Mathematical Sciences
  • Cyber Defenders Discovery Camp by Defence Science and Technology Agency - Team Champion
  • Euler's Mathematics Competition by Nanyang Technological University (NTU) - Honourable Mention


2014

  • NTU Dean's List Academic Year 2013/2014 - Mathematical Sciences
  • CN Yang Scholars Programme Freshmen Research Award
  • Euler's Mathematics Competition by Nanyang Technological University (NTU) - Honourable Mention

 

2013

  • NTU Nanyang Scholarship, CN Yang Scholars Programme
  • GCE 'A' Levels - 7 Distinctions


2012

  • Raffles Diploma - Distinction (Cognitive)
  • RI Fortitude, Integrity, Respect and Enterprise (FIRE) Award
  • SMO (Open) - Silver Award
  • Australian Informatics Competition (Senior Division) - Distinction
  • American Maths Contest 12 (AMC12B) - Distinction. Invited to AIME II


2011

  • Australian Mathematics Competition (AMC Senior) - High Distinction
  • China Girls Mathematical Olympiad (CGMO) held in Shen Zhen China, 30 July to 3 August -Silver Medal
  • SMO (Open) - Silver Award
  • American Maths Contest 12 (AMC12B) - Distinction. Invited to AIME II


2010

  • RGS CCA Awards Day - Outstanding Performance, Robotics Club.
  • Australian Mathematics Competition (AMC Intermediate) - High Distinction
  • RGS Speech Day - KS Goh New Media & Technology Award
  • China Girls Mathematical Olympiad (CGMO) held in Shijiazhuang, Hebei China, 8 to 13 August - Bronze Medal
  • Australian Mathematics Trust Maths Challenge Stage Senior Division - High Distinction
  • SMO (Senior) - Gold Award, Team 4th
  • Singapore VEX Robotics Championship - Team Alliance Gold
  • Australian Informatics Competition (AIC) - Perfect Score
  • American Maths Contest 12 (AMC12B) - Distinction. Invited to AIME II


2009

  • Australian Intermediate Mathematics Olympiad (AIMO) - Prize Award, Perfect Score
  • Australian Mathematics Trust Maths Challenge Stage Senior Division - High Distinction
  • Australian Mathematics Competition (AMC Intermediate) - Prize Award
  • Australian National Chemistry Quiz - Distinction
  • SMO (Senior) - Gold Award
  • Singapore Mathematics Project Festival (SMPF) - Team Bronze Award
  • 10th Invitational World Youth Mathematics Intercity Competition (IWYMIC) held in Durban, South Africa - Individual Silver Award, Team Bronze Award
  • University of New South Wales International Competitions for Schools - Sec 3 Science High Distinction
  • American Maths Contest 12 (AMC12B) - Distinction. Invited to AIME I


2008

  • Australian Mathematics Competition (AMC Junior) - Prize Award
  • SMO (Junior) - Gold Award
  • National Junior Robotics Competition by Singapore Science Centre - 2nd in Open Category Competition
  • Australian Mathematics Trust Maths Challenge Stage Junior Division - High Distinction
  • University of New South Wales International Competitions for Schools - Sec 2 Science (Distinction)
  • Singapore Civil Service Club Jigsaw Puzzle Competition - Team Champion


2007

  • World Robot Olympiad (WRO) held in Taipei, Taiwan - Team 2nd in Open Category Junior High School Division
  • National Junior Robotics Competition by Singapore Science Centre - 1st in Open Category Competition
  • Singapore Mathematical Olympiad for Secondary Schools (SMO) Junior Section by NUS - Silver Award
  • Australian Mathematics Competition (AMC Junior) - Prize Award
  • University of New South Wales International Competitions for Schools - Sec 1 Science (Distinction)
  • Edusave Scholarship for Independent Schools (EESIS) (2007-2012)


2006

  • American Maths Contest 8 (AMC8) - First Place Award, Honour Roll of Distinction
  • Primary School World Maths Contest by RI - Distinction Award
  • Singapore Mathematical Olympiad for Primary School (SMOPS) by HCI - Silver Award
  • Singapore and ASEAN Schools Maths Olympiads (SASMO) - Individual 5th in P6 Level
  • University of New South Wales International Competitions for Schools - P6 Maths (High Distinction), P6 Science (High Distinction), P6 Computer Skills (Distinction)
  • Sony Creative Science Award by Singapore Science Centre - 2nd Prize (Whiz Kid)
  • National Junior Robotics Competition by Singapore Science Centre - 1st in Open Category Spy Robot Competition
  • School Young Entrepreneur Award Team Champion
  • EAGLES Award
  • Top 5% Edusave Scholarship Award
  • P6 Level Star Award 
  • 2nd in PSLE (School)
  • Top in P6 Level Standard (Overall)
  • Top in P6 Level Maths (Overall)
  • Top in P6 Level Science (Overall)


2005

  • University of New South Wales International Competitions for Schools - P5 Maths (Distinction), P5 Science (Distinction), P5 Computer Skills (Distinction)
  • Sony Creative Science Award by Singapore Science Centre - Special Award (Whiz Kid)
  • National Junior Robotics Competition by Singapore Science Centre - Team 2nd in Best Programming Design Award, Team 2nd in Open Category Robot Design School
  • Young Entrepreneur Award (Team Champion)
  • EAGLES Award
  • Top 5% Edusave Scholarship Award
  • Top in P5 Level Maths (Overall)
  • 2nd in P5 Level Standard (Overall)


2004

  • University of New South Wales International Competitions for Schools - P4 Science (Medal Winner, High Distinction), P4 Maths (High Distinction), P4 Computer Skills (Distinction)
  • Queenstown Zone RC Robotics Competition (Team Champion)
  • School Young Entrepreneur Award (Team Champion)
  • EAGLES Award
  • 2nd in P4 Level Maths (Overall)